Villa Katowicze, Kuźnia Bogucka, Kattowitz, Stalinogród.Miasto o pokręconej historii, niewiele lepszej teraźniejszości i wielkich nadziejach na przyszłość.Dla jednych wielkie miasto malutkie, dla innych najbardziej depresyjne miasto świata.Dla jednych syf i behatonowy folwark sołtysa, dla innych miasto szeleszczących kielichów i innej niebanalnej architektury.Nasze miasto.

Wpisy z tagiem: centrum

środa, 17 lipca 2013

Rzadko ostatnio bywam w centrum Katowic. Kiedy więc miałem wczoraj do załatwienia sprawę, przeszedłem się potem po centrum miasta (ang. Katowice City Center). Dominującym wrażeniem jest wszechobecny plac budowy, ale przyznam szczerze, jakoś szczególnie mi nie przeszkadzał, może dlatego, że bywam tam rzadko. Parę uwag na roboczo się jednak nasunęło.

Rozumiem, że wyburzono Pałac Ślubów (jako mało potrzebny i mało estetyczny, pozostawmy na uboczu kwestię jego przeniesienia w inne miejsce).
Rozumiem wyburzanie niszczejącego Michalika (choć wspominam tam dziecięcy sklep społemowski), nawet jeśli nie muszę być przekonany do potrzeby wybudowania tam nowej drogi, rozumiem te wyburzanie Supersamu pod nowy Supersam (naturalna kolej rzeczy).
Nie rozumiem jednak za cholerę, dlaczego przy tej okazji trzeba było rozwalić fontannę między Pałacem Ślubów a Michalikiem, przecież ona nawet 20 lat nie miała.

Zastanawiałem się też, co będzie dalej z pomnikiem harcerzy (tym koło Separatora). Pamiętam wciąż, jak pisałem w szkolnym zeszycie notatkę o jego postawieniu, że według projektu Zygmunta Brachmańskiego, nie będę improwizował która to była klasa. Dziś tam też jedno wielkie wyburzenie.

Wyburzenie jest zawsze drogą do czegoś nowego. Specjalnie podszedłem do luki po wyburzonej plombie przy Muzeum Śląskim, gdzie ściany są mało reprezentacyjne teraz, ale widok na Rawę całkiem interesujący. Później zaś, przecisnąwszy się chodnikiem sypanym z tłucznia, przyglądałem się tak zwanej Galerii Katowickiej. Moim zdaniem na obecnym etapie nie ma nic z waginy, to raczej kosmiczny roboowad opadł w centrum miasta i wgryzł się w jego tkankę, jakby chciał swoim odbiciem pożreć albo chociaż zawalić  kamienice wokół. 

Katowice Stawowa 3 Maja Wagina Galeria Katowicka

Tagi: centrum
00:45, stalinogrod.os , Dzisiaj
Link Dodaj komentarz »
środa, 08 maja 2013

Innsbruck - trakcja tramwajowa

Boleję nad tym już od wielu miesięcy i przestać nie mogę. A ilekroć zdarza mi się odwiedzić miasto, w którym elewacje nie są upstrzone milionem plastikowych szyldów, irytacja odżywa. Tym razem postanowiłem sobie ulżyć i ponarzekać na blogu.
Od roku Katowice przeżywają najazd koparek. Fantastycznie, zmian w ścisłym Śródmieściu wyczekuję od ponad dekady i w końcu coś zaczęło się dziać. Już nawet przestały mnie denerwować kolejne konkursy na projekt rynku. Teraz już mnie tylko bawią. Ważne, że widać jakieś rezultaty- granitowa kostka brukowa na ul. św. Jana, nowe tory na 3 maja i Warszawskiej- znane od dawna wizualizacje powoli przekładają się na rzeczywistość. Jest tylko jedno ale...

Na samym rynku i ul. 3 maja cała trakcja tramwajowa zawiśnie na słupach. W sumie będzie ich pewnie grubo ponad 50, raczej bliżej 100. Ponoć trakcji nie dało się zamontować do elewacji kamienic, bo jak tłumaczy rzecznik urzędu miasta, właściciele nieruchomości mieli nazbyt wygórowane oczekiwania finansowe. Nie wiem z iloma kamienicznikami w ogóle podjęto rozmowy i ile kamienic jest komunalnych. Wiem natomiast, że wykonanie nowej nawierzchni, położenie nowych torów, słowem- zmiana ul. 3 maja w deptak, centralną, najbardziej prestiżową przestrzeń Katowic- to nakład wielu milionów złotych. Moim zdaniem jednak fundujemy sobie ersatz wypełniony słupami, które zaraz zostaną oblepione centymetrową warstwą ogłoszeń i wlepek. Do takiej małej architektury komplementarna byłaby byle betonowa kostka, nie granit. Kolejny raz spacerowiczów spotka dysonans poznawczy.