Villa Katowicze, Kuźnia Bogucka, Kattowitz, Stalinogród.Miasto o pokręconej historii, niewiele lepszej teraźniejszości i wielkich nadziejach na przyszłość.Dla jednych wielkie miasto malutkie, dla innych najbardziej depresyjne miasto świata.Dla jednych syf i behatonowy folwark sołtysa, dla innych miasto szeleszczących kielichów i innej niebanalnej architektury.Nasze miasto.

Wpisy z tagiem: szopienice

sobota, 19 listopada 2011

Z rosnącym zażenowaniem obserwuję to, co się dzieje ostatnio wokół starej szopienickiej huty Uthemanna. Wszyscy chętnie deklarują pomoc, ale najchętniej żeby realne kroki zrobił ktoś inny. 

Jerzy Gorzelik zaproponował, żeby miasto Katowice odkupiło budynek walcowni i wykorzystało go na stworzenie Centrum Nauki. Nie do końca jestem pewien, czy bardziej proponował to jako prezes RAŚ, czy jako członek zarządu województwa - który to zarząd parę miesięcy temu postanowił, że Centrum Nauki zbuduje od podstaw w chorzowskim WPKiW. W każdym razie propozycji, żeby województwo wzięło na siebie utrzymanie walcowni (co jest zdaje się głównym źródłem wątpliwości miasta), nie słyszałem.

Jedynymi, którzy coś zdaje się robią, są ludzie ze stowarzyszenia miłośników huty, ale im możliwości starcza co najwyżej na pilnowanie obiektów. Co, którzy mogliby może więcej, ograniczają się do wygłaszania filipik, w czym celuje redaktor Smolorz, pracowicie piszący felietony zamiast wykorzystywać swoją pozycję i kontakty do poszukiwania kogoś z pomysłem i finansowaniem. 

A żeby jeszcze było smutniej, jedyny człowiek, który faktycznie zrobił coś dla rewitalizacji huty, póki co został obwołany podpalaczem, bo spalił się dach w remontowanym przezeń od miesięcy budynku.

Mam wrażenie, że wszyscy będą zadowoleni, jak już z huty nic nie zostanie: jedni uznają, że mają problem z głowy, a drudzy będą mieć satysfakcję spod znaku "a nie mówiłem".

Tagi: szopienice
11:11, stalinogrod.os , Dzisiaj
Link Komentarze (2) »