Villa Katowicze, Kuźnia Bogucka, Kattowitz, Stalinogród.Miasto o pokręconej historii, niewiele lepszej teraźniejszości i wielkich nadziejach na przyszłość.Dla jednych wielkie miasto malutkie, dla innych najbardziej depresyjne miasto świata.Dla jednych syf i behatonowy folwark sołtysa, dla innych miasto szeleszczących kielichów i innej niebanalnej architektury.Nasze miasto.
Kategorie: Wszystkie | Dzisiaj | Foto | Jutro | Ludzie | Przewodnik | Wczoraj
RSS

Foto

niedziela, 09 września 2012

Aż do dziś rana (późny ranek, wczesne przedpołudnie, jakkolwiek) nie wiedziałem, że taki istnieje. Inna sprawa, że do tego roku nie istniał. Trzy odcinki specjalne: jeden wokół Osiedla Paderewskiego (i przez Dolinę do kopalni Staszic), drugi po lasach panewnickich, trzeci wokół bazy MPGK, każdy powtarzany trzykrotnie. 

Katowice Rajd Katowicki 2012 Powstańców

Katowice Rajd Katowicki 2012 Powstańców

Katowice Rajd Katowicki 2012 Graniczna Gwiazdy

Byłem tylko na pierwszym odcinku.

poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Nie wiem, kto jeszcze pamięta nazwę Unicentrum, nie funkcjonuje od ośmiu lat, ale mam do niej wiele sympatii, z której spowiadać się nie będę. Zastanawiam się jedynie, czy tylko mnie się ten widok tak skojarzył?

piazza castello turyn torino włochy italia

A jak już jesteśmy w tej zaprzyjaźnionej mieścinie, to aż się nie mogę oprzeć, żeby nie zapytać - czy to może/mogłoby być u nas?

turyn torino włochy italia via buozzi amendola

Mnie się zdało, hmm, ciut podobnie, choć wiele jeszcze przed nami.

22:43, bartoszcze , Foto
Link Dodaj komentarz »
sobota, 11 grudnia 2010

W grudniu popołudniu (bo od razu się ciemno robi) miasto zaczyna pięknieć, bo rozpalają się świąteczne światła, ostatnio z roku na rok coraz efektowniejsze. Przejeżdżałem niedawno po ciemku (czyli koło 17-tej) przez rondo i cyknąłem telefonem przez okno samochodu:

oświetlenie świąteczne na katowickim Rondzie

Zdjęcie nawet nieobrabiane (może ktoś na spokojnie podejdzie i pofoci?). Cyknąłem też "futurystyczną" świąteczną choinkę wystającą zza tramwaju, ale tutaj już zdam się na spokojnie zrobione zdjęcie profesjonalisty z GW:

choinka na katowickim rondzie 2010

 

15:40, bartoszcze , Foto
Link Komentarze (3) »
środa, 23 czerwca 2010

Przechodziłem. Spojrzałem. Zadumałem się. Wyciągnąłem telefon.

ulica Mariacka w Katowicach z kościołem Mariackim w głębi

Widok nadal zdaje mi się atrakcyjnym.

23:27, bartoszcze , Foto
Link Komentarze (3) »
sobota, 07 listopada 2009

Dzięki rocznej pracy sprzętu budowlanego, ulica Kopaniny Lewe nabrała zupełnie nowego wyglądu (i parę sąsiednich uliczek, przyznajmy, też). Tam, gdzie warstewka starego utwardzenia była dotąd ukryta pod kurzem, żwirem i innymi naleciałościami z otaczajacych łąk i chaszczy, dziś biegną jezdnie godne powstających wokół nowoczesnych osiedli.

Kopaniny Lewe widok ulicy po przebudowie


Rozjaśniono mroki ustawiając latarnie gęściej niż przy głównej drodze.

 

ulica kopaniny lewe nowe latarnie


Zadbano o pokazowy wręcz wygląd ulicy, nie zapominając o przejściach dla pieszych na progach zwalniających, barierkach ochraniających i wzorcowym oznakowaniu pionowym..

ulica kopaniny lewe znaki drogowe


..jak również o adekwatnym oznakowaniu poziomym - w niezbyt szerokich uliczkach niebezpiecznie byłoby wszak wyprzedzać, stąd wszędzie podwójna linia ciągła. Perspektywicznie przewidziano od razu przerwy w linii podwójnej ciągłej, żeby umożliwić zjazd do posesji przez już wybudowane wyjazdy (nawet jeśli chwilowo prowadzą w środek pola).

ulica kopaniny lewe oznakowanie poziome


I tylko energetycy nie wiedzieć czemu nie stanęli na wysokości zadania i pozostawili swoje słupy energetyczne tam, gdzie dotąd stały, czyli w środku nowo wybudowanego chodnika.

 

ulica kopaniny lewe słupy w chodniku

I żeby tylko chodnika!

 

ulica kopaniny lewe słup w jezdni

ulica kopaniny lewe słup w jezdni

A swoją drogą żałuję, że nie zdążyłem zrobić zdjęcia nieco wcześniej. Tam wokół słupa, gdzie teraz widać drogę wyłożoną kostką, przez parę tygodni po zasadniczym zakończeniu prac był odcinek zupełnie nieutwardzony. Dopiero w ostatniej chwili, w sobotę, rzucili jakąś brygadę, która do późnego wieczora uzupełniała nawierzchnię.

14:56, stalinogrod.os , Foto
Link Komentarze (5) »
 
1 , 2