Villa Katowicze, Kuźnia Bogucka, Kattowitz, Stalinogród.Miasto o pokręconej historii, niewiele lepszej teraźniejszości i wielkich nadziejach na przyszłość.Dla jednych wielkie miasto malutkie, dla innych najbardziej depresyjne miasto świata.Dla jednych syf i behatonowy folwark sołtysa, dla innych miasto szeleszczących kielichów i innej niebanalnej architektury.Nasze miasto.
Kategorie: Wszystkie | Dzisiaj | Foto | Jutro | Ludzie | Przewodnik | Wczoraj
RSS
poniedziałek, 12 listopada 2012

Odwiedziłem dziś - w celu dość przyjemnym - Wydział Komunikacji Urzędu Miasta w Katowicach. O godzinie 11.11 pobrałem bilecik z numerkiem, informujący że w kolejce czeka 12 osób (ja byłem ten dwunasty, jak sądzę). O godzinie 11.45 opuściłem budynek w pełni zadowolony, ze zrealizowanym celem - odczekawszy trzykrotnie (w kolejce do pierwszego okienka, w kolejce do drugiego okienka i przy drugim okienku na sfinalizowanie sprawy). 

Mam wrażenie, że może trochę pomogli mi inni petenci - którzy wchodzili do budynku na rozpoznanie bojem, brali numerek dla zasady a potem zabierali się za mozolne czytanie formularza, wypisywanie go, przeglądanie dokumentów i załatwianie opłat. Sami sobie winni, komplet informacji dostępny jest na stronie Urzędu Miasta, można sobie zaoszczędzić biegania (można nawet teoretycznie załatwić przez internet, ale koniec końców i tak się trzeba pofatygować osobiście). Ja przyszedłem przygotowany, byłem wręcz jak ten koszmar przysłowiowego biurokraty, który na rzucone złowrogo "będzie pan jeszcze potrzebował..." z uśmiechem wyjmuje z teczki odpowiedni dokument - aczkolwiek przyznam szczerze, że obsługujące panie raczej zachowywały się sympatycznie, niż złowrogo (na pewno irytowały je kolejne "puste" numerki, a nie należycie przygotowany interesant). 

Złe czasy jak widać minęły. 

(Mam jeszcze do napisania pochwałę innego urzędu w Katowicach, ale skoro piszę piąty miesiąc, to chyba już naprawdę nie ma się co spieszyć.)

13:02, stalinogrod.os , Dzisiaj
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 września 2012

Temat ilości miejskich tablic rejestracyjnych był już kiedyś poruszany, kiedy liczba zarejestrowanych samochodów od czasu wprowadzenia "europejskich" białych tablic przekroczyła 200 tysięcy. Ile może być teraz, nawet nie chce mi się próbować liczyć, ale odnotowałem w ostatnich tygodniach na ulicach pojazdy, które za cyframi na tablicach miały już nie jedną, ale dwie litery (np. SK 227AA, nie mam pojęcia czy takowe wydano faktycznie). Czyli zwyczajnie zabrakło już liter pojedynczych. Jak te liczby lecą...

Tak, to notka typu "żeby Stalinogród rósł w siłę, a kattowitzerom żyło się dostatniej".

22:17, bartoszcze , Dzisiaj
Link Komentarze (4) »
niedziela, 09 września 2012

Aż do dziś rana (późny ranek, wczesne przedpołudnie, jakkolwiek) nie wiedziałem, że taki istnieje. Inna sprawa, że do tego roku nie istniał. Trzy odcinki specjalne: jeden wokół Osiedla Paderewskiego (i przez Dolinę do kopalni Staszic), drugi po lasach panewnickich, trzeci wokół bazy MPGK, każdy powtarzany trzykrotnie. 

Katowice Rajd Katowicki 2012 Powstańców

Katowice Rajd Katowicki 2012 Powstańców

Katowice Rajd Katowicki 2012 Graniczna Gwiazdy

Byłem tylko na pierwszym odcinku.

poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Nie wiem, kto jeszcze pamięta nazwę Unicentrum, nie funkcjonuje od ośmiu lat, ale mam do niej wiele sympatii, z której spowiadać się nie będę. Zastanawiam się jedynie, czy tylko mnie się ten widok tak skojarzył?

piazza castello turyn torino włochy italia

A jak już jesteśmy w tej zaprzyjaźnionej mieścinie, to aż się nie mogę oprzeć, żeby nie zapytać - czy to może/mogłoby być u nas?

turyn torino włochy italia via buozzi amendola

Mnie się zdało, hmm, ciut podobnie, choć wiele jeszcze przed nami.

22:43, bartoszcze , Foto
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 15 stycznia 2012

Dowiedziałem się właśnie, że nasze miasto zostało zgloszone do udziału w ogólnoświatowym konkursie na bycie naj. Nie do końca jestem tylko pewien, co naj-, bo z tekstu gazetowego wynika, że chodzi o bycie najpiękniejszym miastem świata, podczas gdy dziś w audycji radiowej wynikało, że trofeum to tytuł najbardziej interesującego miasta świata. 

Prawda jak zwykle leży gdzieś obok - oficjalna nazwa konkursu to 7 Miast-Cudów. Co to jest miasto-cud, to już każdy może sobie na własny sposób odpowiedzieć (może być cud-miód, cud odbudowy, cud sukcesu, cud rewitalizacji ekologicznej, cud warunki do życia..). W każdym razie myślę, że jesteśmy w stanie wyprzedzić takie miasta, jak Kismayo w Somalii czy Khulna w Bangladeszu - do grona 28 finalistów i tak się nie dostaniemy, bo o tym będzie decydować panel ekspertów. Nie żebym szczególnie wierzył w kompetencje ekspertów, ale raczej nie sięgną po industrialne miasto z Europy Wschodniej. 

Zostańmy przy naszych ogrodach, cuda... lepiej nie opierać na nich przyszłości.

22:46, bartoszcze , Dzisiaj
Link Komentarze (1) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 18