Villa Katowicze, Kuźnia Bogucka, Kattowitz, Stalinogród.Miasto o pokręconej historii, niewiele lepszej teraźniejszości i wielkich nadziejach na przyszłość.Dla jednych wielkie miasto malutkie, dla innych najbardziej depresyjne miasto świata.Dla jednych syf i behatonowy folwark sołtysa, dla innych miasto szeleszczących kielichów i innej niebanalnej architektury.Nasze miasto.
Kategorie: Wszystkie | Dzisiaj | Foto | Jutro | Ludzie | Przewodnik | Wczoraj
RSS
wtorek, 28 października 2008

Wygląda na to, że - być może na skutek kampanii katowickiej GW - przy budowie nowego dworca PKP w Katowicach zostanie zachowana najbardziej wartościowa część budynku, czyli brutalistyczna hala główna z charakterystycznymi kielichami.

dworzec PKP Katowice

Teraz pozostaje czekać na koncepcję architektoniczną, która ma być znana do końca listopada.

PS. Obrazek skopiowałem do zasobów bloga, bo nie udało mi się go mądrze zalinkować z gazeta.pl.

14:33, stalinogrod.os , Jutro
Link Dodaj komentarz »
piątek, 03 października 2008

Pod tym tytułem równie dobrze mógłbym napisać notkę o paru urokliwych zakątkach Katowic:) (w końcu Zarzecze, a konkretnie rejon potoków Kaskadnik i Kopanina, zostało uznane w rankingu "Wprost" za jedno ze 100 najlepszych miejsc do zamieszkania w całej Polsce). Dzisiaj jednak o rozstrzygnięciu przetargu na projekt Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Zwycięski pomysł wydaje się interesujący, chociaż na razie nie umiem jeszcze sobie wyobrazić, jak to wszystko faktycznie będzie wyglądać po wybudowaniu:)

Szczególną moją uwagę zwróciły zacytowane w tekście słowa projektantów:
"- Jak przyjechaliśmy do Katowic na rekonesans, zachwyciły nas Bogucice. Uważaliśmy, że nowy obiekt nie może być barierą, która jak mur odetnie Spodek i Centrum od tej dzielnicy. Stworzyliśmy więc rozcięcie w budynku, nazwaliśmy je nawet przełęczą bogucicką - mówił w środę podczas ogłoszenia wyników konkursu Paweł Majkusiak, partner JEMS Architekci."
Raz, że aż chce się pochwalić za konstruktywne myślenie o przestrzeni, ale też sformułowanie "zachwycić się Bogucicami" mnie jako tubylcowi wydaje się zaskakujące. Może niepotrzebnie tak źle myślimy o swoim mieście? (chociaż w wielu przypadkach jest za co)

12:01, bartoszcze , Dzisiaj
Link Komentarze (1) »