Villa Katowicze, Kuźnia Bogucka, Kattowitz, Stalinogród.Miasto o pokręconej historii, niewiele lepszej teraźniejszości i wielkich nadziejach na przyszłość.Dla jednych wielkie miasto malutkie, dla innych najbardziej depresyjne miasto świata.Dla jednych syf i behatonowy folwark sołtysa, dla innych miasto szeleszczących kielichów i innej niebanalnej architektury.Nasze miasto.
Kategorie: Wszystkie | Dzisiaj | Foto | Jutro | Ludzie | Przewodnik | Wczoraj
RSS
wtorek, 22 września 2009

Spoglądałem często w telewizor podczas fazy finałowej Eurobasket 2009 w Spodku. Nie zliczę, ile razy mignęło mi przed oczami wymalowane za oboma koszami na niebieskim tle wymalowane na biało słowo KATOWICE. Nie wiem, w ilu telewizjach pokazywano ten finał, ilu ludzi go oglądało, ale wielu z nich zapamięta może to dziwne słowo i będzie je kojarzyć. Zwłaszcza w Hiszpanii. [fotkę z meczu z tym napisem bym wkleił - pomożecie?:)]
Nie zetknąłem się z tymi Mistrzostwami w sposób bardziej bezpośredni, więc nie wiem, jakie wrażenia mogą wywieźć z nich uczestnicy - zawodnicy, działacze, zwłaszcza kibice. Może któryś ze współautorów bloga pokusi się na takie refleksje w oddzielnej notce:)

katowicki Spodek na Eurobasket 2009

A w dziedzinie promocji, w mieście ostatnio krucho. Nie udało się złapać inwestycji IBM, wizyta Allana Iversona została koncertowo spaprana, o innych rozmaitych działaniach promocyjnych z urodzinami miasta na czele - pisać hadko. Trudno może winić magistrat za Euro2012, ale wszystkie szumne inwestycje w centrum raczej złapały żółwie tempo. Eurobasket był więc niczym gwiazdka z nieba i samego ulokowania finałów w naszym mieście nie można chyba przypisywać urzędnikom (tylko posiadaniu Spodka). Faktem jest jednak, że przynajmniej według władz federacji koszykarskiej, szansę wykorzystali (zachowuję niezbędną dozę sceptycyzmu w ocenie tej wypowiedzi).

14:34, bartoszcze , Dzisiaj
Link Dodaj komentarz »
sobota, 12 września 2009

Doniosły media, że Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach uruchomił ukraińską wersję swojej strony internetowej (mnie na razie niedziałającą..teraz już chyba działającą). Połączenie z Kijowem funkcjonuje ponoć znakomicie, a dużą część pasażerów mają stanowić Ukraińcy przylatujący na zakupy, zwłaszcza do Silesia City Center.

Możemy sobie na SCC psioczyć, co niemiara, że nie spełniło naszych wybujałych oczekiwań co do wielkiej architektury. Ale na chłodno rzecz ujmując, dla klienta shoppingowego jest to i chyba zawsze będzie ciekawsze miejsce, z szerszą ofertą, niż Staromiejska czy Wawelska, a nawet zagospodarowana na nowo Dworcowa i Mariacka, nie mówiąc o przyszłej ewentualnie zabudowanej na nowo Korfantego. I chyba trzeba przyjąć do wiadomości, że centra handlowe w takim kształcie na długo pozostaną odpowiednikiem dawnych katedr i rynków. Tylko jedno pozostanie niezmiennie drażniące: dlaczego w kolorze liliowym??

 

Silesia City Center od strony Chorzowa
[zdjęcie pożyczone ze strony firmy Sławmont]

I dla równowagi z drugiej strony:

 

Silesia City Center od strony Huty Baildon
[zdjęcie pożyczone z galerii Ahorcado na Flickrze]

11:26, stalinogrod.os , Dzisiaj
Link Komentarze (1) »
piątek, 11 września 2009

Nastał wrzesień, a więc najwyższa pora aby zaanonsować program kolejnej edycji Górnośląskich Dni Dziedzictwa. Jako że blog jest katowicki, więc ograniczę się do niewielkiej części imprezy, która będzie miała miejsce w naszym mieście.

Logo GDD

Katowice

Wystawa planszowa "Śląskie pałace i ich właściciele" - wystawa plenerowa, przed gmachem Muzeum Śląskiego, al. Korfantego 3

27.09.2009
godz. 10:00 Spacer historyczny - kościół św. Szczepana, centrum Bogucic i teren kopalni „Katowice”. Zbiórka: Bogucice, kościół św. Szczepana, ul. Markiefki 89. Oprowadzający – Przemysław Piwowarczyk

3.10.2009
godz. 09:30 Wycieczka autokarowa „Śladami Górnośląskich Wież”. W programie Zamek w Głogówku, kościół farny w Głubczycach, kościół cmentarny św. Józefa w Baborowie, kościół  św. Michała Archanioła w Żernicy. Wyjazd – pl. Sejmu Śląskiego w Katowicach (zbiórka w podcieniach Górnośląskiego Centrum Kultury).

 

Jeśli ktoś z szanownych czytelników chciałby wziąć udział w wycieczce autokarowej, niech śmiało da znać w komentarzu. Udział oczywiście jest nieodpłatny.

12:35, settembrini , Dzisiaj
Link Dodaj komentarz »