Villa Katowicze, Kuźnia Bogucka, Kattowitz, Stalinogród.Miasto o pokręconej historii, niewiele lepszej teraźniejszości i wielkich nadziejach na przyszłość.Dla jednych wielkie miasto malutkie, dla innych najbardziej depresyjne miasto świata.Dla jednych syf i behatonowy folwark sołtysa, dla innych miasto szeleszczących kielichów i innej niebanalnej architektury.Nasze miasto.
Kategorie: Wszystkie | Dzisiaj | Foto | Jutro | Ludzie | Przewodnik | Wczoraj
RSS
wtorek, 28 czerwca 2011

Była ostatnio taka akcja, że przyjeżdżają do Polski specjalni wysłannicy, żeby zobaczyć, jak sobie poradzą w codzinnym życiu, jako taka próba generalna przed Euro (jeśli czegoś nie pokręciłem). Katowice odwiedzał pewien Szwed i z tego powodu zapanowała atmosfera generalnej mobilizacji "ojej, co sobie Szwed o nas pomyśli". Trawy chyba nie pomalowano, ale co do krawężników bym się nie zdziwił.

Szwed przyjechał, nie zachwycił się ikonami ani nie przeraził naszymi najgorszymi strachami. Uznał, że Katowice są jak kobieta nieurodziwa, ale z osobowością. Wśród cech tej kobiety wyliczył zakompleksienie. 

I w tym mu nie mogę nie przyznać racji. Z co drugiej naszej wypowiedzi przebija poczucie, że jesteśmy gorsi, bo nie mamy ryneczku z kamieniczkami i parasolkami, że dziury u nas większe, a władze nieudolniejsze niż gdziekolwiek, żeśmy nie Kraków, Wrocław, Bielsko ni Cieszyn. Miałem wrażenie, że dzięki staraniom o ESK brzydkie kaczątko zaczyna podnosić dziób do góry, i może tego nie zmarnujemy.

środa, 22 czerwca 2011

Już wiemy: Miasto Ogrodów nie będzie Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku. W komentarzach słychać ton "pewnie, Wrocław ma Schetynę, ma Zdrojewskiego" (nazwa Zdrojecław równie ładna, co złośliwa).

Zacząłem się zastanawiać, co by było, gdyby wybór padł na inne miasta. Gdyby ESK przyznano Warszawie, byłoby proste wzruszenie ramion "rozumiecie, Warsiawka, cyntrala musi". Gdyby ESK przyznano Gdańskowi, zapewne padałyby aluzje do Premiera z Pomorza. A gdyby wygrał Lublin?

Lublin był równie nieoczekiwanym kandydatem w fazie finałowej, jak Katowice. Lublin nie miał poparcia politycznego (ech, nawet na Palikota nie mogli się powoływać). Lublin zmobilizował mieszkańców (protest przeciwko milionom Zdrojewskiego był tam chyba nawet silniejszy, niż u nas), jest przekonany, że był faworytem i czuje się okradziony nie mniej niż my. Jak byśmy się czuli, gdybyśmy to właśnie z nimi przegrali?

08:57, stalinogrod.os , Dzisiaj
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 19 czerwca 2011

Zupełnie znienacka pojechałem dzisiaj na wycieczkę do Ostrawy (taki pomysł zrodzony o 9. rano). Z Katowic raptem półtorej godziny samochodem, i to bez gonienia się. Ot, tak, na parę godzin się przespacerować.

Zwiedzając (zupełnie luźno i zapoznawczo), miałem gdzieś w tyle głowy podobieństwa Ostrawy i Katowic: wielkość podobna, górnicza przeszłość, śląski rodowód, niemieckie ślady.. Szedłem ulicami i patrzyłem, i porównywałem. Wiele kamienic ładnie odnowionych, sporo zręcznie zaprojektowanych budynków, zarówno o rodowodzie XIX-wiecznym (ach, nasze secesyjne centrum) jak i XX-wiecznym (ach, nasze modernistyczne kwartały). Ale wśród tego wiele budynków mocno zszarzałych, z kruszącymi się tynkami, chodniki z nierównego asfaltu (kostka betonowa, jak już, to kwadratowa), nawet przy głównej ulicy kamienica prawie cała zasłonięta reklamą wielkoformatową. A stan nawierzchni - cóż, mieliby chyba nam czego pozazdrościć. W wielkim skrócie - podobieństwa także i w problemach. 

Oczywiście, różnic nie brakuje. Na pewno nie mamy w Katowicach tak, hmm, wybujałego magistratu (i nie podpowiadajcie tego zbyt głośno na Młyńskiej ani w Kostuchnie).

ostrava ostrawa ratusz magistrat

(tak, rzeka też należy do tych rzeczy, które Ostrawę mocno odróżniają, a mają tych rzek co najmniej dwie). Bardzo mi się też spodobał w parku koło magistratu pomysł na otoczenie pomnika:

pomnik w parku w Ostrawie
(dzięki temu, że zieleń otacza szczelnie z każdej strony, Szacowny Patron jest może trochę słabo widoczny, ale za to nie jest narażony na bezpośredni kontakt z jakimś niezadowolonym obywatelem, i vice versa).

Przespacerowaliśmy się też na słynną Stodolną. Być może wieczorem (nocą?) faktycznie jest to jakieś wyróżniające się miejsce, ale to taka wąska w sumie uliczka, częściowo o charakterze deptaka (środkiem brukowany pas dla samochodów), pełna wprawdzie knajp, ale o drugiej popołudniu dość smętna, z jeszcze niesprzątniętymi pozostałościami sobotniej nocy. Mariacką zapewne biją na głowę nasyceniem i renomą, ale wyglądem - jednak nie. No i złośliwie wyłapałem też coś takiego:

kamienica Ostrava Ostrawa Stodolni

Od strony Stodolni wyremontowane, a w bocznej uliczce straszy:)

I tak się zastanawiam: jakie są - w porównaniu z Katowicami - problemy mieszkańców, dotyczące miasta? Czy mieszkańcy mają o swoim mieście podobne zdanie? Czy gdyby przyjechali do Katowic, powiedzieliby: "o, jak u nas", "no, musimy brać z nich przykład", czy może jednak "inni mają gorzej"?

20:34, stalinogrod.os
Link Dodaj komentarz »