Villa Katowicze, Kuźnia Bogucka, Kattowitz, Stalinogród.Miasto o pokręconej historii, niewiele lepszej teraźniejszości i wielkich nadziejach na przyszłość.Dla jednych wielkie miasto malutkie, dla innych najbardziej depresyjne miasto świata.Dla jednych syf i behatonowy folwark sołtysa, dla innych miasto szeleszczących kielichów i innej niebanalnej architektury.Nasze miasto.
Kategorie: Wszystkie | Dzisiaj | Foto | Jutro | Ludzie | Przewodnik | Wczoraj
RSS
sobota, 16 maja 2009
Od lat na planach Katowic można w dzielnicy Zarzecze znaleźć niewielką ulicę Bogumiła Kobieli. Była to jednak - prawdę rzekłszy - ulica dość wirtualna, ponieważ można było przejść mimo i nie miało się nawet szansy jej zauważyć. Na tym zdjęciu:

257836

biegnie ona mniej więcej w jednej piątej wysokości - licząc od góry - przy czym w momencie wykonywania zdjęcia cała przestrzeń aż po płot przed zabudowaniami, całość terenu była jedną wielką równie uroczą dziką łąką:) (z prawej widać skraj ulicy Swinarskiego).

Zdarzyło mi się dzisiaj przejść tamtędy na spacer z psem, korzystając z okazji, że ekipy realizujące przebudowę okolicznych dróg zeszły już z placu budowy. I wtedy zobaczyłem, że w ulicę Kobieli tchnięto życie. Mniej górnolotnie, pojawił się pas asfaltu odchodzący w bok od ul. Swinarskiego, w kierunku domostwa, które od lat nosiło adres "Kobieli 4" (widoczny na skrzynce pocztowej wiszącej przy ul. Fijewskiego) - co było jedynym namacalnym dowodem, że taka ulica istnieje:) Wybaczcie brak fotki, ale asfalt naprawdę nie jest tym, co chciałbym fotografować.

Jedna rzecz się jednak nie zmieniła - 50 metrów od nowej, lepszej ulicy Kobieli, bardziej teraz godnej katowickiego bądź co bądź patrona, wypatrzyłem pośrodku łąki trzy sarny. Oby jak najdłużej.

20:35, stalinogrod.os , Dzisiaj
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 11 maja 2009

W imieniu Muzeum Śląskiego i stowarzyszenia Młodzież Górnośląska chciałbym zaprosić wszystkich do odwiedzin KWK Katowice (dawniej Ferdynand) w najbliższą sobotę od godziny 15, w ramach akcji "Noc Muzeów". Członkowie MG (w tym ja) oprowadzać będą wszystkich chętnych po obiektach, które mają ocaleć i stanowić część przyszłego Kwartału Muzeów, jak np. budynek siłowni z największą ocalałą maszyną parową w Europie, budynek wieży szybu Bartosz, w którym był kręcony ten świrnięty wideoklip, jak również stolarnia z makietami projektów Muzeum Śląskiego i wystawą o górnośląskich pałacach, której niegdyś poświęciłem swój wpis. O godzinie 20 w budynku warsztatu mechanicznego odbędzie się koncert Motion Trio. Do zobaczenia :)

20:49, settembrini , Dzisiaj
Link Komentarze (6) »