Villa Katowicze, Kuźnia Bogucka, Kattowitz, Stalinogród.Miasto o pokręconej historii, niewiele lepszej teraźniejszości i wielkich nadziejach na przyszłość.Dla jednych wielkie miasto malutkie, dla innych najbardziej depresyjne miasto świata.Dla jednych syf i behatonowy folwark sołtysa, dla innych miasto szeleszczących kielichów i innej niebanalnej architektury.Nasze miasto.
Kategorie: Wszystkie | Dzisiaj | Foto | Jutro | Ludzie | Przewodnik | Wczoraj
RSS
poniedziałek, 18 kwietnia 2011

W mieście odbył się pierwszy Street Art Festival, pełen malowania najrozmaitszych obiektów: ścian, znaków, chodników, detali, przejść podziemnych, aż po autobusy. Przy tej okazji można się też dowiedzieć, że:

Katowice is the old, industrial city, with a great history

Przemysłowe - oczywiście, do "wielkiej" historii też się możemy poprzyznawać - ale aż takie stare?:) Za fotki dziękujemy (poniżej na zachętę jedna wybrana z galerii).

NeSpoon's installation in Katowice - Street Art Festival 2011

Właściwie to trochę zdjęć z festiwalu też by się przydało (gdzie są współautorzy!)

10:48, stalinogrod.os , Dzisiaj
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 14 kwietnia 2011

Podobno historia buddyzmu w Polsce miała się rozpocząć właśnie w Katowicach. Nie mam pojęcia, czy to prawda, ale tak piszą na blogu poświęconym buddyzmowi, i tam być może kiedyś znajdzie się tez potwierdzenie lub zaprzeczenie tej informacji.

Ale za to w linkowanej notce jest też parę ładnych zdjęć z Katowic, w tym interesujące ujęcie rzędu kielichów już na wolnym powietrzu, a nie przysłoniętych halą dworca.

piątek, 08 kwietnia 2011

"Kiedy jechałem tutaj pierwszy raz, zaproszony do wygłoszenia wykładu, wszyscy mi mówili, że to brzydkie, pozbawione charakteru miasto. Wystarczyło, że je zobaczyłem i już wiedziałem, że to nieprawda. Od razu pokochałem Katowice. To piękne miasto z wielkim potencjałem" - mówi hiszpański (kataloński?) architekt Jordi Badia. 

Będzie kochał jeszcze bardziej, bo zostawi tu swoje dziecko - nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, po tym jak wygrał konkurs na jego zaprojektowanie.