Villa Katowicze, Kuźnia Bogucka, Kattowitz, Stalinogród.Miasto o pokręconej historii, niewiele lepszej teraźniejszości i wielkich nadziejach na przyszłość.Dla jednych wielkie miasto malutkie, dla innych najbardziej depresyjne miasto świata.Dla jednych syf i behatonowy folwark sołtysa, dla innych miasto szeleszczących kielichów i innej niebanalnej architektury.Nasze miasto.
Kategorie: Wszystkie | Dzisiaj | Foto | Jutro | Ludzie | Przewodnik | Wczoraj
RSS
niedziela, 15 stycznia 2012

Dowiedziałem się właśnie, że nasze miasto zostało zgloszone do udziału w ogólnoświatowym konkursie na bycie naj. Nie do końca jestem tylko pewien, co naj-, bo z tekstu gazetowego wynika, że chodzi o bycie najpiękniejszym miastem świata, podczas gdy dziś w audycji radiowej wynikało, że trofeum to tytuł najbardziej interesującego miasta świata. 

Prawda jak zwykle leży gdzieś obok - oficjalna nazwa konkursu to 7 Miast-Cudów. Co to jest miasto-cud, to już każdy może sobie na własny sposób odpowiedzieć (może być cud-miód, cud odbudowy, cud sukcesu, cud rewitalizacji ekologicznej, cud warunki do życia..). W każdym razie myślę, że jesteśmy w stanie wyprzedzić takie miasta, jak Kismayo w Somalii czy Khulna w Bangladeszu - do grona 28 finalistów i tak się nie dostaniemy, bo o tym będzie decydować panel ekspertów. Nie żebym szczególnie wierzył w kompetencje ekspertów, ale raczej nie sięgną po industrialne miasto z Europy Wschodniej. 

Zostańmy przy naszych ogrodach, cuda... lepiej nie opierać na nich przyszłości.

22:46, bartoszcze , Dzisiaj
Link Komentarze (1) »