Villa Katowicze, Kuźnia Bogucka, Kattowitz, Stalinogród.Miasto o pokręconej historii, niewiele lepszej teraźniejszości i wielkich nadziejach na przyszłość.Dla jednych wielkie miasto malutkie, dla innych najbardziej depresyjne miasto świata.Dla jednych syf i behatonowy folwark sołtysa, dla innych miasto szeleszczących kielichów i innej niebanalnej architektury.Nasze miasto.
Kategorie: Wszystkie | Dzisiaj | Foto | Jutro | Ludzie | Przewodnik | Wczoraj
RSS
czwartek, 29 stycznia 2009

No i jednak stało się. Piotr Uszok przeforsował likwidacje ośrodka dla czeczeńskich uchodżców. Teraz pewnie rodzimi mieszkańcy Załęża będą mu głeboko wdzięczni, że zostali wyłącznym źródłem problemów społecznych w dzielnicy.

Pomijając już aspekt czysto humanitarny, nie mogę się przy tym oprzeć refleksji, że dla Uszoka i jego magistratu największym problemem było zaakceptowanie odmienności kulturowej. Pamiętając o wielokulturowej tradycji historycznej Katowic, nie sposób powstrzymać grymasu na twarzy. Sam Uszok - po nazwisku i miejscu zamieszkania sądząc - pochodzi zapewne z tradycyjnej śląskiej rodziny. Może jego starzyki pamiętali wielokulturowe Katowice. Dziś mogą sie wstydzić razem z nami.  

piątek, 09 stycznia 2009

Robiąc przed kilku tygodniami porządki przedświąteczne, natknąłem się na skąpe pozostałości kolekcji płyt ojca. Wśród winyli z (jakbyśmy to dziś określili) audiobookami typu "Plastuś", "Szewczyk Dratewka" czy zawsze przeze mnie niedoceniane "Muminki", odnalazłem dwie płyty Orkiestry Rozrywkowej PRiTV w Katowicach z logotypem wytwórni Estrada. Moja wiedza na temat tej formacji była dosć skąpa, bo ograniczała się do osoby Jerzego Miliana i pobieżnej znajomości kilku utworów zamieszczonych na różnego typu kompilacjach. Postanowiłem te braki nieco nadrobić, pomimo iż internet nie obfituje w informacje o tej cieszącej się jeszcze nie tak dawno wielką popularnością orkiestrze.  Formacja powstała w styczniu 1974 roku i od samych początków aż do 1991 r. jej dyrektorem i kierownikiem artystycznym był wspomniany wyżej wibrafonista. Liczyła sobie 24 członków, z tego 17 stanowili instrumentaliści, natomiast 7 wokaliści.
"Muzycy rekrutują się w większości spośród absolwentów i studentów Wydziału Muzyki Rozrywkowej katowickiej PWSM. Orkiestra zadebiutowała na antenie radiowej już po kilku tygodniach prób, przed publicznością zaś zaledwie po kilku miesiącach istnienia. Niewiele później nagraniami orkiestry zainteresowały się zachodnioeuropejskie stacje radiowe i telewizyjne. W pierwszej części naszej mini-serii wydawniczej postanowiliśmy przedstawić państwu debiutanckie kompozycji orkiestry, które wykorzystywane były jako muzyczne tło obrazu kontrolnego na pasmach brytyjskiej BBC. W prezentowanych nagraniach warto zwrócić uwagę na wysokie umiejętności warsztatowe wszystkich muzyków, a szczególnie świetną pracę sekcji instrumentów dętych i grupy wokalnej."

W 2005 roku miałem przyjemność wzięcia udziału w jubileuszowo- urodzinowym koncercie Jerzego Miliana, który miał miejsce w Hipnozie. Poniższe zdjęcie pochodzi z o rok wcześniejszego koncertu i zostało zaczerpnięte z witryny domowej artysty.

Jerzy Milian

00:12, settembrini , Wczoraj
Link Dodaj komentarz »