Villa Katowicze, Kuźnia Bogucka, Kattowitz, Stalinogród.Miasto o pokręconej historii, niewiele lepszej teraźniejszości i wielkich nadziejach na przyszłość.Dla jednych wielkie miasto malutkie, dla innych najbardziej depresyjne miasto świata.Dla jednych syf i behatonowy folwark sołtysa, dla innych miasto szeleszczących kielichów i innej niebanalnej architektury.Nasze miasto.
Blog > Komentarze do wpisu

Z dzielnic południowych

Wyjechałem dziś rano spod domu w dzielnicy południowej o 8.26.
O 8.47 zaparkowałem na skraju centrum, naprzeciwko Paderewy.
GPS pokazał 13,5 kilometra.

To oczywiście dowód anegdotyczny, wystarczy żebym jechał 15 czy 30 minut wcześniej i mogłoby to trwać znacznie dłużej, zdarzało mi się pokonywać tę trasę w ponad 45 minut. Przyczyną był najczęściej zakorkowany splot dróg przy pętli brynowskiej, czasem potrafiący zapchać Kościuszki aż do szkoły policyjnej. Niemniej jednak korki mają to do siebie, że wyeliminować się ich nie da, można je co najwyżej przechytrzyć.

Zdarzało mi się tę samą drogę pokonywać też autobusem, przystanek mam o parę minut, łącznie z dojściem do przystanku i z przystanku oraz z przesiadką na dworcu zwykle mieściłem się w godzinie - a za to miałem czas na przeczytanie kilkudziesięciu stron. Gdybym miał do dyspozycji dobrze skomunikowany zestaw autobus-pociąg (to tylko dwa przystanki od dworca, pieszo jednak niekoniecznie...) i w sensownej taryfie, pewnie bym też mógł skorzystać (przesiadka na dworcu głównym byłaby jednak nieunikniona).

Piszę to, żeby pokazać, że "dzielnice południowe" na pewno z sensownych rozwiązań komunikacyjnych (Szybka Kolej Regionalna!) się ucieszą, ale naprawdę nie ma co opowiadać bzdur, że niczego bardziej nie pragną, jak tylko budowy linii tramwajowej. Pewnie się na nią nie obrażą, przynajmniej ci, którym nie wjedzie w ogród.

środa, 29 maja 2013, stalinogrod.os

Polecane wpisy

  • Zagadka reklamowa

    Byłem dziś w Nowym Urzędzie Miejskim (czyli w dawnym Domu Prasy), sprawę załatwiać. Wystraszyłem się na początek, kiedy na bilecie kolejkowym zobaczyłem, że prz

  • Najlepiej wydane 10 milionów

    Przez ostatnie tygodnie tyle było drwin, że za 10 milionów Katowice kupiły organizację zakodowanych mistrzostw. Nawet jednak gdyby transmisja z meczu finałowego

  • Pochwała miejskiego Wydziału Komunikacji

    Odwiedziłem dziś - w celu dość przyjemnym - Wydział Komunikacji Urzędu Miasta w Katowicach. O godzinie 11.11 pobrałem bilecik z numerkiem, informujący że w kole

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2013/06/13 10:48:32
Po pierwsze, zrób to ćwiczenie z celem w mniej dogodnym miejscu, np. w ścisłym centrum. Po drugie, w tej inwestycji nie chodzi tylko o komfort mieszkańców południa, ale również Centrum i Koszutki, regularnie kolonizowanych jako parkingi przez dojeżdżających - również z tamtych obszarów.
-
2013/06/14 19:07:38
1. Tak, biorę pod uwagę czas przejechania przez centrum. Nie ma on jednak znaczenia dla aspektu "południowe dzielnice są zatkane".
2. Nie mam i nigdy nie miałem nic przeciwko ograniczeniu ruchu w centrum miasta. O Koszutce o tyle nie wypada mi się wypowiadać, że czasem przyjeżdżam tam "na swoje", chociażem już "obcy" ;-)