Villa Katowicze, Kuźnia Bogucka, Kattowitz, Stalinogród.Miasto o pokręconej historii, niewiele lepszej teraźniejszości i wielkich nadziejach na przyszłość.Dla jednych wielkie miasto malutkie, dla innych najbardziej depresyjne miasto świata.Dla jednych syf i behatonowy folwark sołtysa, dla innych miasto szeleszczących kielichów i innej niebanalnej architektury.Nasze miasto.
Blog > Komentarze do wpisu

Zielona dolina, czyli cudze chwalicie..

Pod tym tytułem równie dobrze mógłbym napisać notkę o paru urokliwych zakątkach Katowic:) (w końcu Zarzecze, a konkretnie rejon potoków Kaskadnik i Kopanina, zostało uznane w rankingu "Wprost" za jedno ze 100 najlepszych miejsc do zamieszkania w całej Polsce). Dzisiaj jednak o rozstrzygnięciu przetargu na projekt Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Zwycięski pomysł wydaje się interesujący, chociaż na razie nie umiem jeszcze sobie wyobrazić, jak to wszystko faktycznie będzie wyglądać po wybudowaniu:)

Szczególną moją uwagę zwróciły zacytowane w tekście słowa projektantów:
"- Jak przyjechaliśmy do Katowic na rekonesans, zachwyciły nas Bogucice. Uważaliśmy, że nowy obiekt nie może być barierą, która jak mur odetnie Spodek i Centrum od tej dzielnicy. Stworzyliśmy więc rozcięcie w budynku, nazwaliśmy je nawet przełęczą bogucicką - mówił w środę podczas ogłoszenia wyników konkursu Paweł Majkusiak, partner JEMS Architekci."
Raz, że aż chce się pochwalić za konstruktywne myślenie o przestrzeni, ale też sformułowanie "zachwycić się Bogucicami" mnie jako tubylcowi wydaje się zaskakujące. Może niepotrzebnie tak źle myślimy o swoim mieście? (chociaż w wielu przypadkach jest za co)

piątek, 03 października 2008, bartoszcze

Polecane wpisy

  • Zagadka reklamowa

    Byłem dziś w Nowym Urzędzie Miejskim (czyli w dawnym Domu Prasy), sprawę załatwiać. Wystraszyłem się na początek, kiedy na bilecie kolejkowym zobaczyłem, że prz

  • Najlepiej wydane 10 milionów

    Przez ostatnie tygodnie tyle było drwin, że za 10 milionów Katowice kupiły organizację zakodowanych mistrzostw. Nawet jednak gdyby transmisja z meczu finałowego

  • Wyburzenia katowickie

    Rzadko ostatnio bywam w centrum Katowic. Kiedy więc miałem wczoraj do załatwienia sprawę, przeszedłem się potem po centrum miasta (ang. Katowice City Center). D

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2008/10/03 23:56:57
Ja w mojej ignorancji jestem spokojny o ten obiekt. Przynajmniej taką pozycję przyjąłem po zobaczeniu szeregu wizualizacji. Mało ofensywnie w stosunku do Spodka, z przejściem na Bogucice i do muzeum, wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Tym bardziej, że mam to kilkaset metrów od domu, więc zależy mi, by ta przestrzeń została wypełniona treścią. Obawy tylko wzbudza termin realizacji, bi już spotkałem się z trzema różnymi wersjami.